Kas sa magad piisavalt?

Kas sa magad piisavalt?

Pikem uni, rohkem jaksu

On teada tõde, kui uni jääb lühikeseks, on järgmine päev kehvakene. Raske on ärgata, tunned end väsinult ja uniselt terve päeva. Midagi saab küll tehtud, aga tunne on nagu zombil.
 
Vastupidi samuti. Pärast hästi magatud ööd on vaim värske, energiat jagub ja töö lausa lendab käes.
 
Kvaliteetne uni kosutab meie organismi – taastab nii füüsilised kui ka vaimsed jõuvarud, mudab mälu paremaks, tõhustab keha taastumist mõjutavaid protsesse.  
 
Mõnikord on aga korralik väljamagamine üsna suur väljakutse. Uni on ju enamat kui lihtsalt õigel ajal magamaminek. Selleks, et uni oleks tõeliselt kosutav, tuleks tähelepanu pöörata ka sellele, mis toimub enne magamaminekut.
 

Töötegemine ja nutiseadmed magamistoast välja

Kas murrad lahendamata tööprobleemide üle pead ka enne uinumist? Siis pole ime, et uni ei tule ka siis, kui püüad uinumise eesmärgil kõigest väest lambaid lugeda. Kuidas saakski magama jääda, kui aju lahendab täistuuridel tööülesandeid?
Hullemgi veel - niimoodi kipuvad probleemid hoopiski suuremana näima – siit tuleb ütlus, et hommik on õhtust targem.  Kui emotsioon on kõrgel, ei ole võimalik uinuda.
 
On sul kombeks enne uinumist sotsiaalmeedias suhelda või niisama skrollida? Kui soovid hästi magada, tuleks neid kombeid muuta. Nutiseadme ekraani sinine valgus ergutab aju aktiivsust ja mõjutab seda, kui kiiresti me suudame uinuda ning kui rahulik uni sellele järgneb.
 

Hea uni ei tule joogiklaasist

Ei ole vist saladus, et õhtune kohv või kange tee peletab une eemale ja rikub unekvaliteeti. Kofeiin ei lase unemaale rännata. Teadaolevalt võib kofeiini mõju kesta lausa 6 – 8 tundi.
 
Kuidas aga on lood väikese unenapsiga? Tegemist on laialt levinud müüdiga. Võib küll olla, et pärast klaasikest alkoholi jääb kiiremini magama, kuid hommikul ei ole värsket energiat kusagil. Mis on selle põhjuseks? Alkohol häirib une REM faasi, see on see osa unest, kui näeme und ja organism taastub kõige enam. Lisaks pärsib alkohol hormooni vasopressiini tootmist, mis mõjutab uriini kogust. Vasopressiini taseme langus viib selleni, et uni jääb poolikuks tualeti külastamise vajaduse tõttu.
 

Keha vajab regulaarsust

Korrapärane elu aitab kaasa ka paremale unele. Soovitatav on magama minna ja ärgata iga päev samal ajal, ka nädalavahetustel.  Nii tekib korrapärasus ja kindel une ja ärkveloleku rütm. Magamistuba võiks olla võimalikult hämar.  Seal ei tohiks olla vilkuvaid-plinkivaid seadmeid ning kardinad peaks olema akna ette tõmmatud. Kindlasti ei ole hea mõte jääda magama nii, et lamp jääb põlema.
 
Umbes kella 22 ajal hakkab keha tootma unehormooni melatoniini, mis aitab kaasa sügavale unetsüklile, võimaldades kehal hästi välja puhata. Melatoniini tootmiseks on aga vajalik just pimedus.
 

Hea une saladused

• Väldi suurt söömist enne magamaminekut, õhtusöök võiks olla vähemalt 3 tundi enne uneaega.
• Hoia magamistoa temperatuur vahemikus 18 - 20 kraadi.
• Pärastlõunase uinakuga pea piiri, see ei tohiks olla pikem kui 20 minutit.
• Kuula enne uneaega rahulikku vaikset muusikat, loe meeldivat raamatut või mediteeri.
• Eemalda magamistoast tugeva lõhnaga taimed. Magamistuppa sobivad näiteks õhku puhastav Aloe Vera, antibakteriaalsete omadustega eukalüpt või rahustavate omadustega õlisid sisaldavad taimed nagu lavendel.  
• Tee õhtul väike jalutuskäik. Värske õhk aitab kaasa heale unele.
 
 Walmark on sinu tervise toetaja. Seetõttu on meie tootevalikus ka Walmark Melatoniin.
 
Tagasi artiklite juurde

Populaarsemad artiklid